Najlepsze źródło wiedzy o Europie Wschodniej - podróże, biznes, kultura.
sobota, 21 luty 2015 13:19

Stosunki Białorusi i Polski A.D. 2015

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Polityka UE wobec Białorusi

Politykę Unii Europejskiej wobec Białorusi należy uznać za wielowymiarową. Z jednej strony ze względu na aspekty polityczne te relacje są trudne. Sankcje nałożone przez UE wobec Białorusi zostały przedłużone do 31 października 2015 r. Dotyczą one przemysłu zbrojeniowego. W komunikacie Rady UE zaznaczono, że na Białorusi nadal są więźniowie polityczni, a sytuacja w sferze praw człowieka nie poprawiła się w znaczącym stopniu. Jednocześnie skrócono listę osób i instytucji objętych sankcjami, uznając, że nie ma podstaw, by niektóre z nich nadal były obiektem restrykcji. Z listy usunięto 24 osoby (wcześniej 143) i siedem firm (wcześniej 25).

 

 

 

Nie jest to jednak pełny obraz relacji. Białoruś nie zaangażowała się w spór „ukraiński” pomiędzy Unią Europejską i USA a Rosją. W związku z tym na Białoruś nie zostały nałożone sankcje przez UE; Białoruś również nie nałożyła sankcji na towary unijne. Ponadto mimo że co do zasady Mińsk popiera integrację w ramach Unii Euroazjatyckiej[1], jest zauważalne wyłamywanie się i działanie niezgodne z oczekiwaniami Kremla.

 

Władze Białorusi nawet nie próbują ukryć, że Mińsk chce pomóc krajom UE obejść embargo nałożone przez Moskwę i umożliwić wysyłanie przez Białoruś odpowiednio przetworzonych produktów do Rosji i innych państw Unii Euroazjatyckiej. (Rosselhoznadzor[2] poinformował już kilkakrotnie, że przechwycił towary, które nie zostały odpowiednio przetworzone na Białorusi.).

 

Minister Gospodarki Republiki Białoruś Nikołaj Snopkov stwierdził, że zagadnienia reeksportu zostały omówione z przedstawicielami Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej[3] i nie usłyszał z ich strony żadnego sprzeciwu. W jego opinii Rosja i inni członkowie Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej są gotowi wpuścić na swoje terytorium mleko, warzywa, owoce i inne produkty spożywcze z Europy wraz z możliwością reeksportu. Wydaje się zatem, że tuż za polską wschodnią granicą istnieje brama, która otwiera się na oścież dla europejskich wyrobów.

 

Polska i Białoruś

Zagadnienia związane z obejściem sankcji były tematem spotkania wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego z wicepremierem Białorusi Michaiłem Rusym, które odbyło się na początku października. Wniosków ze spotkania jest kilka.

 

Po pierwsze Białoruś jest gotowa od razu wznowić kontakty i pomóc polskim przedsiębiorcom poprzez przetworzenie towarów na terenie swojego kraju. Po drugie oba kraje natychmiast wznawiają współpracę w wielu dziedzinach od ruchu granicznego do wymiany gospodarczej. Sfery te dotychczas pozostawały uśpione. Strona polska wyraziła zainteresowanie współpracą w sektorze rolno-spożywczym i przetwórstwie spożywczym, energetyce (w tym OZE i efektywności energetycznej) oraz transporcie i logistyce.

 [1] Unia Gospodarcza Rosji, Białorusi oraz Kazachstanu, która powstanie w 1 styczniu 2015 r. (stosowne dokumenty już są podpisane) oparta na Euroazjatyckiej Wspólnocie Gospodarczej, Unii Celnej Białorusi, Kazachstanu i Rosji opierająca się na swobodzie przepływu osób, usług oraz kapitału oraz Unii Celnej. Jest to organizacja wyłącznie ekonomiczna.

[2] Rosyjska Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego.

[3] ros. Евразийское экономическое сообщество, ЕврАзЭС, jest to organizacja skupiająca pięć państw (Rosja, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan) związanych unią celną. EaWG została powołana 10 października 2000 w Biszkeku.

Read 104079 times Last modified on sobota, 21 luty 2015 14:57