Najlepsze źródło wiedzy o Europie Wschodniej - podróże, biznes, kultura.
sobota, 21 luty 2015 15:09

V Międzynarodówka: Sojusz Rosji i Chin przybliża koniec ery petrodolara

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Na początku XX stulecia to funt sterling był podstawową walutą dla międzynarodowych transakcji. Jego miejsce zastąpił dolar amerykański. Maj 2014 oznaczać może początek końca tej waluty i zamianę jej chińską renminbi. To na Dalekim Wschodzie a nie w Kijowie toczą się losy integracji światowej.

Wielki sojusz chińsko- rosyjski staje się faktem, a dolar w swojej historii jeszcze nie był tak zagrożony. Kryzys ukraiński i wydarzenia powiązane zjednoczyły supermocarstwa Rosję i Chiny, luźniej BRICS oraz państwa Zatoki Perskiej. Naftowy kontrakt stulecia pokazuje, że centrum biznesowe świata przenosi się już na Daleki Wschód, czy tego chcemy czy nie.

Nie jest to pierwsza próba wyparcia petrodolara. Saddam Hussein, jak Mu’ammar Kaddafi nie wyróżniali się od innych satrapów współczesnego świata. Popełnili jednak znaczący błąd- próbowali handlować ropą- odpowiednio walutą euro oraz złotym dinarem z pominięciem petrowaluty. Obydwoje z nich ponieśli karę w wyniku zbrojnych interwencji podjętych przez ligę państw pod przywództwem USA. Tym razem to Rosja i Chiny podejmują zamach na tę petrodolarową walutę poprzez budowanie nowego sojuszu. To na Dalekim Wschodzie i w zależności od powodzenia przedsięwzięć zależeć będą losy świata, a nie od wyborów w Kijowie.

Minister energetyki Rosji Aleksander Novak potwierdził chęć podwojenia przez Rosję wymiany handlowej z Chinami. Obecnie wynosi ona 100 mld USD. Przede wszystkim jednak 21 maja "Gazprom" oraz China National Petroleum Corporation (CNPC) podpisały porozumienie w sprawie dostaw gazu ziemnego przez wschodnią trasę o 30 lat. Jest to ciężkie przedsięwzięcie, ale budowa NordStream też nie był tania i łatwa. Wielkość dostaw wyniesie 38 mld metrów sześciennych rocznie. Oznacza to, ze cena za 1000 m/3 nie będzie odbiegała od ceny europejskiej. Jego wartość wynosi 55 mld USD- z czego Chińska Republika Ludowa wyłoży 22 mld USD. Do powyższego należy dodać budowę nowych gazociągów, które ciągnąć się będą również przez państwa ościenne, jak np. Kazachstan.

Istniejące nitki (np. Siła Syberii) nie są w stanie obsłużyć takiego zamówienia. Dlatego do powyższego projektu wciąga się dodatkowe kraje, które będą zainteresowane przesyłem. Kazachstan zainteresowany jest udostępnieniem nitki Atasu - Alashankou Pozostałe kraje pogranicza również zechcą się włączyć w przedsięwzięcie. Planowane są rozbudowy infrastruktury mające połączyć Azję.

Co znamienne Chiny są zainteresowane dalszym wzrostem handlu. Ropa będzie przekazywana do rafinerii Tianjin, która będzie przetwarzać 13 mln ton węglowodorów na rok, z tego dziewięć mln ton rosyjskiej ropy.

Działania przeciwko USA

Dodatkowo Gazprom wyemitował obligacje w RMB (remnibi). Już ponad 40 banków centralnych, chce postawić na RMB jako przyszłą walutę rezerwową.
Rosyjskie Ministerstwo Finansów planuje zwiększenie roli rubla rosyjskiego w działalności eksportowej, a także możliwego zmniejszenia udziału dolara w transakcji. Rosyjski sektor bankowy stara się przygotować do obsługi zwiększonej liczby operacji w rublach.

Rząd Rosji jest na tyle zdeterminowany w swoich działaniach, że w dniu 24 kwietnia odbyto specjalne posiedzenie poświęcone rozwiązywaniu szybkiego usuwania dolara w transakcjach walutowych Rosji. Czołowi rosyjscy eksperci z sektora bankowego, publicznego i energii razem postanowiliśmy przedstawić kilka propozycji w odpowiedzi na sankcje USA wobec Rosji.

Działania Rosji nie były tak zdecydowane gdyby ta nie mogła liczyć na wsparcie innych państw. Do działań „dedolazacji” chcą włączyć się inne kraje. Chiny i Iran już wyraziły zainteresowanie taką polityką. Liga państw, które tradycyjnie pozostają w konflikcie z USA (głównie Zatoki Perskiej) zapewne ośmielone tymi działaniami zechcą się dołączyć.
Dzień 21 maja 2014 czyli podpisania kontraktów może być historyczny. Podpisane kontrakty na gaz i ropę, będą rozliczane w rublach i remnibi, a nie w dolarach. Warto mieć na względzie, że nie jest to pojedyncze działanie Chin, bowiem już w 2013 roku otwarcie opowiadały się za nową walutą rezerwową.
Zatoka Arabska wraz z Chinami, Rosją, Japonią i Francją planują porzucić dolara w transakcjach dotyczących ropy i zastąpić je innymi walutami, w tym jenem japońskim i chińskim remnibi, euro, złotem. Do powyższego ustanowiono Radę Zatoki, która obejmuje Arabię Saudyjską, Abu Dhabi, Kuwejt i Katar.

Wygląda więc na to, ze z chaosu konfliktu na Ukrainie pojawiła V Międzynarodówka, będąca stowarzyszeniem, chcącym wywrócić status quo do góry nogami. Siłą jest potencjał tych państw, słabością ich rozdrobnienie oraz rozbieżne interesy, wspólnym mianownikiem jest niechęć do petrodolara. Tylko czy to jest wystarczająca silna motywacja? To czego możemy być pewni to faktu, że USA nie podda się tak prosto i będzie wykorzystywać swoje atuty zarówno gospodarcze, dyplomatyczne aby działania te spaliły na panewce. Na Ukrainie więc konfrontacja się nie zakończy, jest tylko pierwszym aktem.

Read 699652 times