Najlepsze źródło wiedzy o Europie Wschodniej - podróże, biznes, kultura.
niedziela, 15 luty 2015 22:19

Zamek w Mirze

Written by 
Rate this item
(0 votes)

Zamek Mir w rejonie Grodna jest jednym z najważniejszych atrakcji turystycznych w Białorusi. UNESCO doceniło wybitne jak na XVI w. fortyfikacje i wpisało obiekt na Listę Światowego Dziedzictwa.

 

 

Budowa gotyckiego zamku rozpoczęła się w 1520 r. Prace zapoczątkował starosta brzeski i kowieński Jerzy Illinicz. Następnie na mocy testamentu przeszedł w ręce Radziwiłłów, którzy dalej przebudowywali obiekt- tym razem w stylu Renesansowym.

Kilka razy niszczony przez Rosjan i Szwedów- za każdym razem odbudowywany przez właścicieli, którzy organizowali na nim wystawne uczty.

Wzdłuż ściany wschodniej oraz zachodniej wybudowano trzypiętrowy pałac, który miał czterdzieści pokoi. Naokoło zamku dobudowano wały ziemne, a całą konstrukcję wzmocniono basztami w narożach, obiekt otoczono fosą.

Radziwiłłowie otoczyli zamek z północy ogrodem włoskim, a na południu sztucznym jeziorem.

W epoce napoleońskiej zamek został obiektem opuszczonym i plądrowanym. W końcu XIX w. wielokrotnie zmieniał właścicieli aż trafił do rodziny Światopełk-Mirskich, którzy byli właścicielami do 1939 r.

Zamek Mir obecnie

W 2000 roku UNESCO wpisało Zamek Mir na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego. Uznaje się, że jest to udane połączenie gotyku, architektury renesansowej oraz baroku. Mieszanka stylu sprawia, że jest to jeden z najbardziej imponujących zamków w Europie.

Po intensywnych pracach konserwatorskich, zamek Mir został ponownie otwarty dla publiczności w grudniu 2010 r. Prace remontowe wciąż trwają. Obecnie odbudowywany jest park renesansowy włoski, park angielski oraz staw. Co roku ekspozycja jest uzupełniana. Już dzisiaj jest ciekawą propozycją turystyczną.- wpisanie na listę UNESCO daje gwarancje „dobrej atrakcji”.

Dojazd do zamku

Zamek Mir położony jest 90 km na południowy-zachód od Mińska. Łatwo tam dojechać samochodem, oddalony jest tylko 15 minut drogi od głównej autostrady na trasie Mińsk- Brześć M1.

Jadąc autobusem, należy jechać na trasie Mińsk-Nowogródek. Podróż trwa około dwóch godzin.

Zwiedzając warto zatrzymać się w hotelu w Mińsku i pojechać na wycieczkę do Miru, albo zatrzymać się w jednym z hoteli w Nowogródku, który znajduje się około 40 km od zamku w Mirze.

Zamek poza tradycyjnym zwiedzaniem oferuje konferencje, posiada hotel oraz restaurację.

W okolicy znajduje się

·         Żydowski pomnik wojenny, oraz miejsce pochówku

·         Miasto Mir plac i rynek

·         Rzymskokatolicki kościół Świętego Mikołaja (XVI- XVII w.)

 

·         Prawosławny Kościół Trójcy (XVI w.)

 

 

Zamek w Mirze Jadalnia
Zamek w Mirze Jadalnia

 

Read 371099 times Last modified on sobota, 21 luty 2015 20:46