Najlepsze źródło wiedzy o Europie Wschodniej - podróże, biznes, kultura.

Iran i Świat. Wywiad z ambasadorem Islamskiej Republiki Iranu w Polsce II

Opublikowano w Polityka

 

JE Ramin Mehmanparast ukończył studia MBA w Ottawie. W swojej karierze był doradcą Ministra Spraw Zagranicznych oraz Rzecznikiem MSZ i Wiceministrem Spraw Zagranicznych. OD 2014 r. pełni funkcję ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego w Rzeczpospolitej Polsce.

 

Niewiele osób wie, że Irańska gospodarka jest jedną z najszybciej rozwijających się w regionie. Co więcej, Iran jest jednym z nielicznych krajów muzułmańskich, który rozwija sektory nie związane z przemysłem wydobywczym. Ponadto był realizowany program gospodarczy. Co udało się osiągnąć? Czy następne programy są planowane.

Rzeczywiście, zdefiniowaliśmy program obliczony na 20 lat, którego celem jest osiągnięcie nowych rezultatów przez nasz kraj. Po 10 latach powinniśmy niektóre z nich osiągnąć. Iran posiada szczególną oraz wyjątkową sytuację wynikającą z kilku czynników. Po pierwsze mamy ciekawe geograficzne położenie wynikające chociażby z naszego sąsiedztwa - posiadamy aż 15 sąsiadujących z nami poprzez granice lądowe i morskie państw. Posiadamy ponadto tanią energię na terenie całego kraju, tanią siłę roboczą, oraz wyedukowanych pracowników, surowce dobrej jakości i po dobrej cenie oraz bardzo dobry dostęp do nowych rynków. Tak więc każdy projekt biznesowy zlokalizowany w Iranie może być atrakcyjny zarówno dla zagranicznej , ale i irańskiej firmy. Po zdjęciu sankcji pojawił się ciekawy dla zagranicznych firm irański rynek liczący 80 milionów obywateli, a poprzez nas do całego regionalnego rynku, który liczy 400 mln mieszkańców. Wspólne projekty mogą być realizowane poprzez projekty joint venture. Wydaje się, że obecnie najlepszy dostęp do Iraku i pozostałych krajów sąsiednich posiada właśnie Iran. Odpowiadając na pytanie zwracam uwagę, że zyski, które pochodzą z rynku petrochemicznego, handlu surowcami są transferowane do innych gałęzi przemysłu. Ponadto rozbudowujemy przemysł wydobywczy. W Iranie posiadamy ponad 400 tys. km 2 terenów przygotowanych do geologicznych prac poszukiwawczych. Szczerze uważam, że turystyka jest wspaniałą gałęzią, która pomoże nam zmniejszyć zależność od dochodów pochodzących z ropy naftowej, ponieważ historia Iranu jest wyjątkowo atrakcyjna. Jesteśmy spadkobiercami cywilizacji, które trwa już 7 tyś lat. Każdy turysta znajdzie więc swoje specjalne miejsce w Iranie, któreś za starożytnych miast, które liczą sobie często ponad 2500 lat. Jest to wyjątkowo bogata kultura. Co ciekawe w jednym okresie czasu, w różnych regionach można zobaczyć różne klimaty- w Iranie w poszczególnych regionach jednego dnia temperatura może różnić się o prawie 40 stopni! Za każdym razem przyjeżdżając do Iranu można znaleźć dla siebie coś egzotycznego. Z relacji wiem, ze jest to bardzo interesujące dla wizytujących nas biznesmenów. Wiele osób z całego świata, z przyczyn wymienionych powyżej pragnie odwiedzić Iran. Pamiętajmy jednak, że liczba dziedzin gospodarki, które jest uznane za priorytetowe jest dłuższa i traktujemy to bardzo poważnie.

Co turyści lub biznesmeni powinni wiedzieć, przyjeżdżając do Iranu?

Przede wszystkim, że Iran jest bardzo różnorodnym krajem. Można tu znaleźć wiele atrakcji. Miasta liczą po 7.000 lat. Zwracam Państwu uwagę, że w Iranie żyje wiele grup ludzi, które uważają, że jest to dla nich najlepsze miejsce do życia. Muzułmanie lubią odwiedzać zwłaszcza takie miasto jak Maszchad. Jest to stolica prowincji Chorasan. Cyfry wskazują jak ważne jest to miejsce- w zeszłym roku przyjechało tam 27 milionów, w tym 2 mln z zagranicy, a 25 mln wewnątrz Iranu. Jest to jedno z ciekawszych miejsc, ciekawa rzecz nie tylko dla muzułmanów.

Niektórzy chcą prowadzić tutaj biznes. Wiele ludzi może znajdzie tu coś dla swojego przedsiębiorstwa. Mamy już wiele historii pełnych sukcesu, ale to zostawmy na odrębną rozmowę.

Podobnie turyści- sportowcy znajdą tu coś dla siebie. Iran słynny jest z kilku dziedzin sportu jak zapasy, podnoszenie ciężarów, taekwondo, siatkówka, szachy. Niektórzy mogą chcieć zobaczyć centra akademickie. Ludzie mają różne zainteresowania każdy z nich znajdzie coś dla siebie.

Trwają pracę nad otwarcie połączenia lotniczego z Polską. Na jakim etapie są prace?

Od prawie ponad 1,5 roku prowadzimy spotkania pomiędzy Lotem i Iran Airlines, aby otworzyć nowe połączenie. Najważniejsze, że jest zgoda polityczna. Całe szczęście projektowi udzielają wsparcie Ministerstwa Rozwoju oraz instytuty Lotnictwa Cywilnego po polskiej i irańskiej stronie. Obaj prezesi tych urzędów wspierają ten pomysł. Tak więc już niedługo co najmniej 3 loty tygodniowo będą obsługiwały to połączenie. Mam taką nadzieję. Proszę pamiętać, jednak, że na razie trwają negocjacje, które związane są z kwestiami technicznymi. Władze obu tych krajów podjęły stosowne decyzję, a to jest najważniejsze. Obecnie co prawda funkcjonuje wiele połączeń, ale wszystkie są pośrednie- przez Stambuł, Wiedeń itd. Jest to niewygodne i niewystarczające.

Początek roku 2016 przyniósł tragiczny początek. Władze Arabii Saudyjskiej dokonały egzekucji na duchownym szyickim Nimr-Al Nimr. Jak Pan widzi możliwość współpracy krótko oraz długo terminowej z tym krajem?

Myślę, że jakość współpracy pomiędzy wszystkimi państwami w regionie , integracja pomiędzy państwami muzułmańskimi powinna przyczyniać się do wzmożonego bezpieczeństwa i to jest ważne dla nas wszystkich. Bezpieczeństwo i stabilność poza granicami Iranu leży w naszym interesie. Tak więc zacieśnianie współpracy z innymi państwami znajdującymi się w regionie jest ważne. Ale Arabia Saudyjska powinna myśleć o swoich decyzjach i ich konsekwencji wobec ludzi oraz jakie to może mieć konsekwencje na przyszłość. Jeśli Arabia Saudyjska chce być silnym i efektywnym państwem w regionie powinna wspierać ludzi, którzy żyją w ich kraju. Niewinni ludzie, nie mogą być traktowani w ten sposób, zwłaszcza gdy może to przynosić tak wielki wpływ na współpracę regionalną. Władze Arabii Saudyjskiej powinny liczyć się z pozostałymi państwami w regionie. Jeśli chcą stać się silnym państwem muszą mieć poparcie swoich obywateli, zarówno w wewnętrznej polityce, ale np. i za granicą jak w Syrii. Wszyscy razem powinniśmy myśleć jakie środki przedsięwziąć i co zrobić aby zdezaktywować grupy terrorystyczne, musimy zastanowić się jak odciąć ich od finansowania. Nie wiem dlaczego, ale kiedy zaczęto podejmować działania przeciwko jednej z takich grup terrorystycznych, w niektórych państwach regionu dało się odczuć zaniepokojenie. Wszystkie kraje powinny prowadzić prawdziwą współpracę na rzecz zwalczania terroryzmu. Arabia powinna zaakceptować rolę i pozycję Iranu w regionie i właściwie nie wiemy, dlaczego niepokoi ją wzrost i rozwój naszego kraju, zwłaszcza po osiągnięciu porozumienia w kwestii nuklearnej i zniesieniu sankcji. My możemy i powinniśmy współpracować dla dobra każdego z krajów. Powinniśmy widzieć, dlaczego każdy konflikt w regionie jako możliwy do rozwiązania. Zawsze powtarzam, że dostatek, stabilność i bezpieczeństwo ludzi w innych krajach jest również w najlepszym interesie Iranu. Możemy współpracować z każdym państwem w regionie również z Arabią Saudyjską, ale ich władze muszą zdecydować jak powinna wyglądać najbliższa przyszłość, jak powinno wyglądać bezpieczeństwo w regionie a każda decyzja niesie znaczące niebezpieczne konsekwencje, zwłaszcza jeśli jest tak radykalnie błędna wobec innych państw w regionie, ale i dla własnego państwa również. Egzekucja szejka Nim-Al. Nimra było bardzo złą decyzją ponieważ był on przywódcą religijnym, a nie terrorystą, oraz nie stanowił żadnego zagrożenia dla państw regionu. Reakcja ludzi potwierdza jak ważnym był człowiekiem, oraz jak tragiczny w skutkach to był akt. Decyzja ta była zła. Powtarzam, władze powinny myśleć o przyszłości regionu, tak aby wszystkie państwa w okolicy mogły myśleć wzajemnie o rozwoju. Dopiero wszystkie muzułmańskie państwa razem mogą odegrać znaczącą rolę w całym świecie. Wszystkie państwa na świecie powinny współpracować. Mamy problemy do rozwiązania, wspólne zagrożenia i dlatego powinniśmy współpracować, zwłaszcza w muzułmańskiej rodzinie państw.

 

Tags: Iran Bliski Wschód