Najlepsze źródło wiedzy o Europie Wschodniej - podróże, biznes, kultura.

NaWschodzie.eu

Aliszer Navoi- duma narodu uzbeckiego

Opublikowano w Turystyka/ Podróże

Aliszer Navoi

Dnia 9 lutego przypada rocznica urodzin słynnego syna uzbeckiego narodu Aliszera Navoi. Jest to bardzo ciekawa postać mająca wpływ na całe Imperium Timura. To o nim  prezydent Islam Karimov powiedział, żejest to jeden z największych ludzi którzy kulturowo wpływali na cały naród. Jeśli tego wielkiego człowieka nazwać świętym, to on był najwiętszy wśród świętych, jeśli nazwać go myślicielem, to on byłby najlepszy z nich, jeśli poetą- to on byłby pośród nich sułtanem. (artykuł po angielsku)

Kajakiem po Kanale Augustowskim

Opublikowano w Turystyka/ Podróże

Kanał Augustowski Grodno

 

Urok Kanału Augustowskiego wynika z różnorodności wykorzystanych instalacji i rozwiązań jakie użyto przy budowie tego miejsca. Jest to naprawdę wyjątkowa instalacja jak na okres powstania. Po pierwsze ze względu na złożoność rozwiązań technicznych oraz po drugie ich skali. Nie bez znaczenia jest również piękna przyroda- unikalna w skali europejskiej Puszcza Białowieska.

Na jedwabnym szlaku karawan

Opublikowano w Turystyka/ Podróże

 

Od wczesnego średniowiecza Wielki Jedwabny Szlak był kluczowym czynnikiem ekonomicznym łączącym najważniejsze imperia ówcześnie istniejącego świata: Chin, Bizancjum oraz kalifatu Arabskiego, a także dziesiątki innych krajów, które znalazły się w sferze wpływów jednego z imperiów.

Pałac szirwan-szachów: historia zaklęta w kamieniu

Opublikowano w Turystyka/ Podróże

Pałac szachów Szirwanu

Wycieczka do pałaców szirwanszachów, serca starego miasta (tzw. Ichkieri-Szecher) jest wyprawą przez stulecia. W architekturze tego miasta i pałacu widoczne są trudne losy tego obszaru: państw istniejących na przestrzeni wieków, a zwłaszcza państwa szachów Szirwanu, jego zależności od imperium perskiego oraz tureckiego, a następnie upadku.

Tako rzecze Zaratustra

Opublikowano w Turystyka/ Podróże

Być w Azerbejdżanie, krainie płonącej ziemi i nie zobaczyć płonących skał, to tak naprawdę nie zobaczyć Azerbejdżanu. Płonące skały są zjawiskiem ciekawym. Połączone ze świątynią Ateshgach stanowią ciekawe spędzenie dnia na obrzeżach Baku.